Wyrób z aluminium?

Czy informacja o tym, że wyrób wykonany jest z aluminium jest równoznaczny z tym, że jest kiepskiej jakości? Zanim jednak osądzi się użyteczność tego tworzywa warto skupić uwagę na jego właściwości. Tworzywo, które ma zastosowanie w dużej ilości gałęzi gospodarki. Co takiego sprawia, że ten materiał jest wartościowy? Aluminium, to niedrogie oraz popularny surowiec.

Aluminium i jego właściwości

Aluminium - LeonbergerAluminium jest tworzywem, który nie waży dużo, a dzięki odpowiedniej obróbce termicznej stopów i domieszek aluminium – uzyskuje się większą wytrzymałość. Porównując do stali, gęstość tego materiału jest 3-krotnie mniejsza. W przeciwieństwie do stali, aluminium jest bardziej odporne na niskie temperatury. Materiał jest doskonałym przewodnikiem, dlatego ma zastosowanie w przewodach jak również w układach elektrycznych. Przewodność tego materiału można porównać do dużo cięższej i drogiej miedzi. Aluminium jest kwasoodporne, wytwarza cienką warstwę tlenku w sposób sztuczny lub naturalny. Struktura powłoki jest gęsta, a grubość mierzy zaledwie kilka setnych mikrona. Jeżeli warstwa zostanie uszkodzona, wtedy sama się zregeneruje. Te tworzywo da się zespolić w trwałą konstrukcję. Do ujednolicenia stosuje się obręb działań jak: spawanie, zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem, spajanie lub sklejanie. Aluminium jest bezproblemowy w obróbce – dowolny kształt jest osiągalny. Najczęściej wykonuje się obróbkę wiórową, plastyczną i gwintowanie. Ten materiał nie jest inwazyjny dla środowiska oraz poddaje się recyklingowi. Dzięki temu jest to godny zamiennik względem ciężkiej stali.

Wykorzystanie aluminium

Aluminium jest materiałem, który bardzo często jest wykorzystywany. Jego użycie w projektach umożliwia osiąganie lepszych wyników w parametrach takich jak: prędkość, pojemność, oszczędność, moc i tym podobne. Odnajduje zastosowanie w branży lotniczej, opakowaniowej,motoryzacyjnej, kolejowej, budowlanej lub energetycznej. Ten materiał jest używany również w tworzeniu artykułów do domu. Nietypowe projekty wnętrz w wykorzystaniu aluminium mają oryginalny, industrialny wygląd. Zastosowanie tego materiału jest wszechstronne i można go określić materiałem przyszłości.