Borelioza – nieprzyjemna choroba odkleszczowa

Czym jest borelioza?

Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna, wywoływana przez drobnoustroje przenoszone przez kleszcze. Walka z nią nie należy do najłatwiejszych, dlatego istotna jest profilaktyka, a także w porę podjęta diagnoza, by móc jak najprędzej rozpocząć kurację.


Specyficzne objawy boreliozy

kleszcz - nosiciel boreliozyWykrycie boreliozy jest możliwe dzięki badaniom, jednak schorzenie daje też pewne specyficzne symptomy, które zarażony może sam rozpoznać. Wczesne objawy obejmują wyłonienie się rozpoznawalnego rumienia, który zdaje się wędrować i etapowo rozprzestrzeniać. Może on pojawić się nawet po mniej więcej miesiącu od ukąszenia, dlatego trzeba uważnie śledzić strefę ukąszenia przez kleszcza.

Ukazują się też objawy grypopochodne, takie jak wysoka temperatura ciała, ból, zawroty głowy i osłabienie. Po skończeniu pierwszych objawów, u części chorych borelioza rozwija się, uderzając na inne układy. Może wywoływać zapalenie stawów, neuroboreliozę lub proces zapalny serca. Nieraz powstaje też paraliż nerwów twarzy.

Wykrywanie boreliozy

Diagnoza choroby przez lekarza potrzebuje badań serologicznych, oprócz zauważalnego rumienia wędrującego. Badania na boreliozę najczęściej zleca specjalista chorób zakaźnych, jednak może je zlecić również dermatolog, neurolog lub okulista, w zależności od pojawiających się objawów chorobowych.
Badanie serologiczne oznaczają immunoglobuliny przeciwko boreliozie, jednakże nierzadko na wczesnym etapie choroby nie jest to namacalny dowód boreliozy, ponieważ są obecne one również we krwi ludzi zdrowych.

Ponadto testy serologiczne mają uzasadnienie dopiero po mniej więcej miesiącu po ugryzieniu przez wektor chorobowy. Rozpoznanie serologiczne składa się na dwa etapy: początkowy oznacza test serologiczny, np. ELISA, test IIFT czy badanie jakościowe ELFA. Jeśli wynik jest dodatni, niezbędne jest wykonanie testu potwierdzającego – western blot. We wczesnym etapie boreliozy wykorzystywana jest również metoda PCR, umożliwiająca wykryć DNA bakterii, jednakże sposób ten pełni funkcję tylko przy szczególnych objawach.

Prócz klasycznie wykorzystywanych testów, bardzo efektywny w diagnostyce boreliozy jest skaner F-Scan 4. Narzędzie to jest bardzo precyzyjne i pozwala na wykonanie rezonansu. Wykorzystuje się go w wykrywaniu i terapii cyst, zakażeń grzybami, jak również w boreliozie.

Skuteczne leczenie boreliozy

Norma w dzisiejszych czasach w leczeniu boreliozy bazuje na podawaniu antybiotyków, które mają zwalczyć zakażenie bakteryjne. Najczęściej podaje się doksycyklinę lub amoksycyklinę przez trzy tygodnie lub dłużej. U pacjentów wrażliwych na te antybiotyki, zastosowanie ma cefuroksym. W trakcie podawania antybiotyków można również stosować środki, które łagodzą symptomy. Obecnie boreliozę można również zwalczać plazmoterapią, używaną w metodzie dr Rife’a. Technika ta jest rozpowszechniona głównie w USA, ale jest już szansa kuracji w Polsce.

Technika ta może być pomocą, jednak może być również jako jedyna walka z chorobą. W technice Rife’a ma wykorzystanie generator plazmowy RPZ 14, który dochodzi do wszystkich tkanek ciała, działając na bakterie w układzie krążenia, ale też te ukryte głębiej systemu nerwowego. Generator plazmowy RPZ 14 nadaje w jednym czasie różnego rodzaju fale, między innymi falę plazmatyczną, która działa na różne struktury komórkowe, np. te należące do bakterii wywołującej chorobę odkleszczową. Fala plazmatyczna reaguje z bakterią, doprowadzając ją do zniszczenia. Tą drogą generator plazmowy niszczy drobnoustroje. Kuracja przy jego użyciu jest bardzo skuteczna, również w przypadku infekcji odkleszczowych odpornych na leki. Terapia generatorem RPZ 14 jest najskuteczniejsza przy minimum dziesięciu zabiegach. Podczas terapii ważne jest picie dostatecznej ilości wody, trzeba również dbać o dużą ilość snu.

Gabinetów, w których leczy się boreliozę z wykorzystaniem jest na szczęście dziś cała masa. Można znaleźć takie miejsce w pobliżu swojego miejsca zamieszkania za pomocą Google. Tutaj przedstawiono stronę internetową jednego z gabinetów: https://apiterapie.pl/leczenie-boreliozy-lubliniec/

Niewątpliwie borelioza to przykra choroba i walka z nią nie jest prosta. Ważna jest profilaktyka choroby. Gdy jednak doszło do zakażenia, przy obecnie wykorzystywanych metodach można w porę wykryć i bezzwłocznie zacząć leczenie boreliozy.

Leave a Comment